Obowiązkowy split payment – wątpliwości i problemy
Obowiązek zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dotyczy od 1 listopada 2019 r. faktur, których wartość brutto przekracza 15 000 zł, dokumentujących sprzedaż towarów lub usług wskazanych w załącznik nr 15 do ustawy o VAT (tzw. towary i usługi wrażliwe).
Mimo krótkiego czasu, jaki upłynął od wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności do określonych transakcji, ich przestrzeganie w praktyce gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów. Poniżej przedstawiamy wybrane aspekty problematyczne, z którymi muszą się mierzyć podatnicy.
Faktury w ratach, płatności częściowe
W działalności gospodarczej istotną kwestię stanowi zachowanie płynności finansowej. Niekiedy przedsiębiorcy decydują się w związku z tym dokonywać zapłaty za faktury opiewające na znaczne kwoty w ratach, bądź też opłacać je częściowo.
Z art. 108a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że płatność dokonywana przy użyciu mechanizmu split payment może dotyczyć całości lub części kwoty należności wynikającej z otrzymanej faktury. Oznacza to, że część należności może zostać zapłacona przelewem w MPP (odpowiednio część kwoty netto i część kwoty VAT), a pozostała część może zostać uregulowana zwykłym przelewem na rachunek rozliczeniowy dostawcy, bądź w inny sposób, np. w drodze potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań, poprzez barter czy też gotówką.
Podatnik może również pozostałą część faktury zapłacić z zastosowaniem split payment w dogodnym dla siebie momencie, jeżeli faktura objęta jest w całości obowiązkowym MPP.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta